[-]
کلمات کلیدی
ازکار مراجع تعاریف ثبت آمار وجود ناشی حوادث دارد مغایرت شده رسمی چرا توسط مربوطه

چرا در آمار حوادث ناشی ازکار ثبت شده توسط مراجع رسمی و تعاریف مربوطه مغایرت وجود دارد
#1
چرا در آمار حوادث ناشی از کار ثبت شده توسط مراجع رسمی و تعاریف مربوطه مغایرت وجود دارد؟

بر اساس تعاریف مصوب از سوی سازمان بین المللی کار، حادثه ناشی از کار (occupational accident) عبارتست از اتفاق یا پیامدی که در جریان انجام کار پدید آمده و با صدمات شغلی مرگبار یا غیر مرگبار همراه می باشد. تعاریف دیگری از جمله بیماری های ناشی از کار (occupational disease ) که عبارتست از بیماری هائی که شخص بر اثر وجود عوامل بیماری زا  طی فعالیت کاری به آن مبتلا می گردد و حوادث در حین رفت و آمد  (commuting accident) وجود دارد که ماهیت آنها کاملا با حادثه ناشی از کار متفاوت می باشد و هر کدام بصورت مجزا مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار می گیرد.


? وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، به استناد بند  هـ ماده ۹۶ قانون کار، حادثه ناشی از کار را (در چارچوب  تعاریف مصوب سازمان بین المللی کار) در خصوص حادثه دیدگان مشمول قانون کار و حسب شکایت حادثه دیده یا اولیاء دم، مورد بررسی قرار داده و ثبت می نماید.

? سازمان تامین اجتماعی به استناد ماده 60 قانون تامین اجتماعی علاوه بر حوادثی که در حین انجام وظیفه و به سبب آن برای بیمه شده اتفاق می افتد حوادث ترافیکی و حین رفت و برگشت از منزل به کارگاه و ماموریت های خارج از کارگاه را نیز بعنوان حادثه ناشی از کار ثبت می نماید .

? آمار منتشره از سوی سازمان پزشکی قانونی به گفته مسئولین آن سازمان، حسب ارجاع از سوی مراجع و متقاضیان بعنوان حادثه ناشی از کار تلقی شده و از تعاریف قانونی در این خصوص تبعیت نمی گردد .

عدم یکسان بودن تعاریف و مفاهیم  در خصوص حادثه ناشی از کار موجب مغایرت آمارهای ثبت شده از سوی این سه مرجع گردیده بطوریکه آمار اعلام شده از سوی سازمانهای مذکور از آمار اداره کل بازرسی کار  به مراتب بالاتر می باشد . این اختلاف بعضا شامل حادثه دیدگانی می باشد که مطابق با تعاریف وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و تعاریف بین المللی بعنوان حادثه ناشی از کار تلقی نمی گردد.
پاسخ
  


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان