[-]
کلمات کلیدی
ارشد مهندسی حرفه بهداشت رتبه 99 مصاحبه کنکور سال

مصاحبه با رتبه 1 کنکور ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای سال 99
#1
مصاحبه با رتبه 1 کنکور ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای سال 99 
مصاحبه کننده: انجمن بهداشت حرفه ای ایران 
تاریخ مصاحبه: 1399
 سلام لطفا خودتان را معرفی کنید؟و اینکه رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است. 
 مهشید شعرباف علیائی، مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 در کنکور ارشد وزارت بهداشت در چه رشته های ازمون دادید؟ رتبه و درصد های که اوردین در درس های مختلف چقدر بوده است؟
 فقط در رشته مهندسی بهداشت حرفه ای شرکت کردم.
درصدها : بهداشت حرفه ای: 32.639: فیزیک: 43.333: شیمی: 55 ارگونومی: 40  ریاضی: 18.333 زبان: 60.833
تقربیا از چه زمانی مطالعه برای آزمون را شروع كرديد؟ و برنامه مطالعه شما به چه صورت بود ؟ 
 به نظر من کیفیت مطالعه خیلی مهمتر از ساعات مطالعه است و از طرفی مطالعه باید پیوسته باشد.                            من چون با کلاس پیش می رفتم و از طرفی جز استعداد های درخشان دانشکده بودم و پایه خوبی در درسهایی مثل فیزیک، شیمی و زبان داشتم، تقریبا از بهمن شروع کردم و درس هایی مثل نمونه برداری و سم شناسی را مطالعه کردم و چون این دو درس خصوصا نمونه برداری کمی سنگین است و نکات بیشتری دارد، سعی کردم خلاصه نویسی خوبی برای این دو درس انجام بدهم؛ به نظر من خلاصه نویسی و نکته برداری که هر کس خودش انجام می دهد، خیلی مفید است، چرا که هر کس شیوه مطالعه خاص خودش را دارد. من خلاصه های خوبی تقریبا برای همه درسها نوشتم و با این کار کل کتاب و مطالب در مدت زمان کوتاهی مرور و جمع بندی شد، ولی در این مدت به طور پراکنده بقیه درس ها رو هم در برنامه مطالعاتی داشتم، بعد از عید سایر درس ها رو تمام کردم و حدود یک و نیم ماه برای مرور و سوالات سالهای گذشته اختصاص دادم ولی باز هم تاکید می کنم من اصلا زبان مطالعه نکردم شاید در همون یک ماه و نیم فقط تست های سال 95 به بعد رو زدم ولی اگر کسی پایه زبان خوبی ندارد حتما خیلی زودتر باید شروع کند چون ضریب زبان سه است، پس خیلی کمک کننده خواهد بود.
امسال سبک سوالات ریاضی نسبت به سالهای پیش تغییر کرده بود، من بخشی از تمرکزم رو برای سوالات زبان از دست دادم ولی سعی کردم تمرکزم رو بدست بیارم و به دوستان توصیه می کنم، اگر در درسی قوی هستن درصد خاصی برای خودشون در نظر نگیرند چرا که ممکن هست سبک سوالات تغییر کند و این استرس زیادی رو براشون به همراه دارد من چون برای ریاضی به تسلط خوبی رسیده بودم و درصد بالا برای خودم در نظر گرفته بودم این موضوع هم روی زبان و هم ریاضی تاثیر گذاشت.
از طرفی توصیه می کنم در آزمون درصدی رو برای خطا برای خود در نظر بگیرید خصوصا در موضوعاتی که به تسلط خوبی رسیده اید، من در آزمون چون بیشتر تمرکزم روی خطای کمتر بود کوچکترین شک نسبت به هر سوالی باعث شد از زدن اون تست صرف نظر کنم که این موضوع باعث شد چهار تست بهداشت حرفه ای و سه تست ریاضی که جزو سوالات خوب هم بودند را از دست بدهم.
کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته مهندسی بهداشت حرفه ای  کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟ 
نمونه برداری سه جلد دکتر بهرامی و کتاب دکتر چوبینه: قبل از شروع کتابهای دکتر بهرامی به نظر من کتاب کم حجم دکتر چوبیه خیلی مفید خواهد بود. برای کتابهای دکتر بهرامی حتما خلاصه نویسی کنید تا در کوتاه ترین زمان بتونید نکات رو مرور کنید و اگر نکته ای مشابه دیدید در قسمت خودش بنویسید مثلا اگر برای زغال فعال در جایی گفته برای ترکیبات بنزن و تولوئن استفاده می شود و در جایی دیگه برای هیدروکربن (آروماتیک خطی، هیدروکربن فرار) استفاده می شود این ها را در کنار یکدیگر قرار دهید.
سم شناسی دکتر شاه طاهری: خلاصه برداری خصوصا برای بخش هایی مثل فلزات، حلال ها و .. قطعا توصیه می شود.
تنش های حرارتی دکتر فریده: بخش های اول و شاخص های گرمایی و سرمایی و عوارض گرما و سرما بسیار مهم هستند.
پرتو دکتر منظم: بخش های اول این کتاب در صورتی که فرصت کمی دارید؛ ولی در کل کتاب خیلی خوبی است و اگر فرصت داشتید سعی کنید بیشتر فصل های آن را بخوانید.
ایمنی دکتر محمدفام: کتاب دکتر محمد فام بسیار کتاب خوبی است ولی متاسفانه سطح سوالات ایمنی امسال خیلی تغییر کرده بود، در کل برای ایمنی هر چقدر مطالعه بیشتری داشته باشید و به آیین نامه ها مسلط تر باشید، بهتر است.
صدا و ارتعاش: کتاب دکتر گلمحمدی
روشنایی: دکتر گلمحمدی
تهویه: دکتر جعفری و کتاب دکتر نیک پی نیز کتاب خوبی برای یادگیری بیشتر است، اگر فرصت دارید؛ من بخش هایی رو در طول ترم که تهویه داشتیم مطالعه کردم.
حریق دکتر گلمحمدی حدود صد صفحه ابتدایی مهم هستند.
شیمی مورتیمر جلد یک، اگر پایه خوبی دارید برای مرور کتاب راهنما مورتیمر هم که پاسخ سوالات جلد یک را دارد در قسمت اول هر بخش توضیحی مختصر و مفید دارد.
برای فیزیک، ارگونومی و زبان، سوالات سالهای پیش عالی هستند.
ریاضی: تست های بیشتر شما را با نکات بیشتر آشنا می کند.
در کل کتابهای بهداشت حرفه ای به صورت گزیده برای ارشد مهم هستند، که با بررسی سوالات چند سال اخیر متوجه می شوید که برای هر درس کدام بخش ها مهم تر هستند.
نظرتان در مورد شبیه ساز پاسخنامه کنکور ارشد بهداشت حرفه ای سال 99 که توسط انجمن بهداشت حرفه ای ایران در سامانه  http://www.ohazmoon.ir انجام شد. چیست؟
برای اینکه حدود رتبه با توجه به جامعه آماری محاسبه می شود، خیلی خوب است. من متاسفانه در آن شرکت نکردم چرا که درصدها و میانگین درصدها رو محاسبه کردم ولی با توجه به جداول ارسالی در کانال و میانگین درصدهام تا حدودی پیگیر رتبه خود و عملکرد سایر داوطلبان بودم.

با آرزوی موفقیت روزافزون برای همه عزیزان
پاسخ
  


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مصاحبه با رتبه 7 کنکور ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای سال 99 masoomi 0 535 09-23-2020، 10:53 PM
آخرین ارسال: masoomi
  مصاحبه با رتبه 3 کنکور ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای سال 99 masoomi 0 543 09-22-2020، 04:32 PM
آخرین ارسال: masoomi

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان