[-]
کلمات کلیدی
نرم افزارergomaster

نرم افزارErgoMaster
#1
نرم افزار ErgoMaster ابزاری برای تحلیل ارگونومیک با قابلیت‌ها و توانایی‌های بسیار گسترده است. این نرم‌افزار به گونه‌ای طراحی شده که کاربر می‌تواند به راحتی با آن ارتباط برقرار نماید. به علاوه امکان تهیه گزارشات و تحلیل‌های متنوع ارگونومیکی نیز وجود دارد که کاربر می‌تواند آنها را مطابق سلیقه و نیازهای خود تغییر دهد. این نرم‌افزار از ماژول‌هایی تشکیل شده که امکان بررسی مواردی از قبیل بلند کردن بار، کارهای تکراری، پوسچرهای نامناسب، مسائل ارگونومی در ادارات و ... را فراهم می‌آورند.
نرم ‌افزار ErgoMaster دارای یک بانک اطلاعاتی است که می‌توان مطالعات انجام گرفته در مورد افراد مختلف را در آن ذخیره نمود. هم‌چنین می‌توان تصاویر تهیه شده از محیط کاری را به نرم‌ افزار وارد کرد و در تحلیل‌ها مورد استفاده قرار داد.
امکانات تحلیل نرم‌افزار

1- تحلیل بلند کردن بار: این بخش از نرم‌افزار برای ارزیابی و تحلیل فعالیت‌های مربوط به جابجایی مواد و پیش‌بینی عارضه‌هایی که این جابجایی‌ها می‌توانند بر پشت و کمر اپراتور به دنبال داشته باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابزارهای این بخش از نرم‌افزار شامل Materials Handeling Assessment، 2-D Biomechanical Prediction، Revised NIOSH Lifting Equation و Discomfort Survey  است.
2- آنالیز کار: این ماژول از نرم‌افزار ErgoMaster با داشتن ابزارهایی چون Task Assessment، Tool Assessment، RULA، Work Rest Cycles و Discomfort Survey توانایی طراحی کارها و تحلیل آنها را دارا می‌باشد.
3- تحلیل بیومکانیکی: در این قسمت از نرم‌افزار می‌توان ویژگی‌های بیومکانیکی اپراتور و زوایای قسمت‌های مختلف بدن وی را تعریف کرد.
4- تحلیل پوسچر بدن: با داشتن ابزارهایی چون Posture Assessment، RULA، Anthropometric Survey، Dimensional Analysis و Discomfort Survey  امکان بررسی پوسچر و وضعیت بدن اپراتور را فراهم می‌سازد.
5- تحلیل ایستگاه‌های کاری: این ماژول از نرم‌افزار می‌تواند ایستگاه‌های کاری را در محیط‌های صنعتی یا اداری از نظر فاکتورهای ریسک ارگونومیک بررسی نماید. ابزارهایی که به این منظور استفاده می‌شوند شامل Work Station Assessment، Video Display Assessment، Anthropometric Survey،،Tool/Product Assessment و Discomfort Survey است.
6- غاز تحلیل‌های ارگونومیک: این بخش از نرم‌افزار دارای ابزارهایی چون General Information و Discomfort Survey  است که برای انجام تحلیل‌های پایه‌ای و اولیه ارگونومیک به کار می‌آیند.

در ادامه تعدادی از ابزارهایی که در ماژول‌های مختلف نرم‌افزار به کار گرفته می‌شوند به اختصار مورد بررسی قرار گرفته‌اند:
 Discomfort Survey: از این ابزار برای بررسی ارتباط درد و ناراحتی موضعی بدن با پوسچرها و کارهای تکراری انجام گرفته توسط اپراتور استفاده  می‌شود. استفاده صحیح از این ابزار می‌تواند اشکالات طراحی کار و روند اصلاح آن را مشخص سازد.
2D Biomechanical Prediction: محاسبات این بخش از نرم‌افزار بر اساس یک مدل استاتیک پیشرفته انجام می‌گیرد که قادر به محاسبه نیروهای برشی و فشاری وارد بر قسمت‌های مختلف بدن اپراتور است.
Revised NIOSH Lifting Equation: در این بخش از نرم‌افزار، مقدار بار مجاز برای حمل دستی با استفاده از Revised NIOSH Lifting Equation محاسبه می‌شود.
Biomechanics Analysis: در این بخش اطلاعاتی در مورد وضعیت جسمانی اپراتور از قبیل قد و وزن به نرم‌افزار وارد می‌شود. هم‌چنین زوایای قسمت‌های مختلف بدن اپراتور  نیز در این بخش وارد مدل می‌شوند. به‌علاوه می‌توان تصویر  اپراتور در پوسچر مورد نظر را به مدل وارد نمود. نرم‌فزار خود قادر به محاسبه زوایای قسمت‌های مختلف بدن می‌باشد.
Posture Assessment: در این بخش از نرم‌افزار امکان محاسبه فاصله و زوایای قسمت‌های مختلف بدن وجود دارد.
RULA: این عبارت مخفف Rapid Upper Limb Assessment   است. در این ماژول از نرم‌افزار با وارد نمودن اطلاعاتی در مورد پوسچر قسمت‌های فوقانی بدن اپراتور، امتیاز RULA محاسبه می‌شود.
Dimensional Assessment: با قرار دادن تصاویر ایستگاه‌های کاری یا اپراتور در حال کار در مدل نرم‌افزار قادر خواهد بود فواصل و زوایای مورد نظر کاربر را محاسبه نماید.
Task, Lift and Workstation Analysis: ماژول‌های Task Analyst و Workstation Analyst  شامل چک‌لیست‌هایی برای تحلیل ابزارها و محصولات، ایستگاه‌های کاری و جابجایی مواد است.
پاسخ
  


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان