[-]
کلمات کلیدی
راه‌های استرس آن مقابله

استرس و راه‌های مقابله با آن
#1
استرس و راه‌های مقابله با آن
استرس(Stress) به معنای فشار و در اصطلاح به معنای فشار روانی است که می‌توان آن را این‌گونه تعریف کرد:
- احساس تنش درونی که توسط یک عامل فشار بیرونی یا درونی ایجاد می‌شود.
- هرگاه فشاری بر شخصی وارد شود، واکنشی در او ایجاد می‌گردد که می‌تواند علائم جسمی، روانی یا اجتماعی داشته باشد. به این واکنش غیراختصاصی استرس می‌گویند.
در بسیاری از موارد استرس‌ها مفید و باعث افزایش کارایی جسم و روان و درنتیجه باعث هشیارانه‌تر عمل کردن و دستیابی به پاسخ سؤالات یا رسیدن به اهداف می‌شود. که به این استرس خوشایند یا مثبت می‌گویند. ولی میزان بالای استرس عواقب متعددی از جمله کاهش کارایی، تنش درونی، غمگینی، اضطراب، افسردگی، اختلالات جسمی-روانی، اختلالات خواب، فراموشی و کاهش مقاومت بدن و ابتلا به عفونت‌های مکرر، سردرد و...دارد که منجر به استرس ناخوشایند یا منفی می‌شود.
عوامل ایجادکننده استرس
عوامل بیرونی: میزان فشار بیرونی است که تحمل می‌کنیم. ازجمله (کشمکش با خانواده و دوستان، آب و هوا، سر و صدا، ترافیک، مرگ یکی از والدین، اعضای خانواده یا دوستان نزدیک، جدایی والدین، بیماری، سطح تحصیلات والدین، درامد خانواده، محیط مدرسه..)
عوامل درونی: سخت‌تر قابل شناسایی هستند و در برگیرنده خواسته‌ها، احساسات و نگرش‌های شما می‌باشد.ازجمله ( تمایل به داشتن عملکرد عالی در شغل، شاد کردن دیگران، کمال طلبی، احساس حسادت و خشم...)
چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟
مردم به شیوه‌های مختلف در برابر استرس واکنش نشان می‌دهند، این واکنش به استرس مقابله نامیده می‌شود. مقابله تلاش‌هایی است که فرد برای کنترل و اداره توقعات محیطی و درونی و تعارضات موجود بین آنها انجام می‌دهد.
روش‌های صحیح کنترل استرس:
یکی از راه‌های اصلی مقابله با استرس،تلاش‌هایی است که معطوف به برطرف کردن مشکل یا مسئله استرس آور یا به حداقل رساندن آنهاست که مقابله‌های مسئله مدار گفته می‌شود.
مقابله‌های مسئله مدار مثل: فکر کردن در مورد مشکل، جستجوی اطلاعات، استفاده از مهارت حل مسئله، آموزش رفتار جرات مند، برنامه ریزی، مدیریت زمان، مقابله با افکار غیر منطقی و جایگزین تفکر مثبت بجای تفکر منفی، مراجعه به روانشناس و متخصص.
یکی دیگر از راه‌های کنترل استرس مقابله‌های هیجان مدار است.کوشش‌های معطوف به حداقل رساندن احساسات و هیجان‌های منفی ناشی از موقعیت استرس آور که هدف آن‌ها آرام ساختن خود و رهایی از آشفتگی و پریشانی ناشی از واقعه استرس آور است.
مقابله‌های هیجان مدار مثل: گوش دادن به نواهای آرامش بخش و نشاط آور، ورزش کردن، تفریح، مسافرت، دعا و عبادت و فعالیت‌های معنوی، خواب آرام، تغذیه مناسب حمایت اطرافیان، ایجاد ارتباط با دیگران و جلب حمایت‌های اجتماعی،تکنیک‌های آرام‌سازی (ریلکسیشن)

تهیه کننده: ملیحه مکی آبادی کارشناس ارشد روانشناسی

منابع مورد استفاده:وب سایت دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز
پاسخ
  


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان